Étkezés

Rendszeres gyümölcs fogyasztás:

Fontos számunkra az egészséges, korosztálynak megfelelő étkezés biztosítása az óvodánkban. A szülőkkel közös megegyezés alapján, hetente egyszer gyümölcsnapot tartunk az intézményünkben. A gyümölcs behozását vállalták, így nagy örömünkre rendszeresen kapnak a gyermekek friss idénygyümölcsöt, ezzel hozzájárulunk a megfelelő napi vitamin beviteléhez.

Intézményünkben lehetőség van az 1-es tipusú diabétesszel élő gyermekek fogadására:

Az ehhez szükséges információkról az intézményvezetőtől kaphat a szülő pontos és teljes körű felvilágosítást, de rövid összefoglalót itt is olvashat.

Az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek ellátásának speciális eljárásrendje

Az 1-es típusú cukorbetegség a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek pusztulásával járó autoimmun betegség, amelyben a szervezet a számára szükséges inzulin pótlását külső forrásból igényli. A cukorbetegség, vagy más néven diabétesz egy anyagcserezavar, amelyben a szénhidrátok hasznosítása szenved zavart. Az 1-estípusú diabétesz általában genetikai okra vezethető vissza. Ez a betegség folyamatosa ellátást igénylő állapot, melyet már csecsemőkorban, kisgyermekkorban is diagnosztizálhatnak.
A korai gyermekkorban a cukorbetegség ellátása a szülők és őket gondozók közvetlen napi feladata, amikor bekerülnek a köznevelési intézménybe, az intézményben eltöltött időben az ottani dolgozók aktív részvétele is szükséges. Intézményünkben a szülő vagy más törvényes képviselő írásos kérelmére, a gyermekkori diabétesz gondozásával foglalkozó egészségügyi intézmények szakmai iránymutatása alapján biztosítjuk az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek speciális ellátását.
Az ellátás érdekében 1 fő óvodapedagógus vagy 1 fő érettségivel rendelkező nevelést-oktatást segítő szakember részt vesz az Oktatási Hivatal által szervezett DiabMentor és Az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek és tanulók napközbeni speciális ellátását biztosító elméleti és gyakorlati továbbképzésen. A képzés során elsajátítja a gyermekkori diabétesz tüneteit, a rosszullét esetén történő teendőket, a vércukorszint mérést, az inzulin beadását. A gyermekek ellátása a szakorvos előírása alapján történik.
A gyermekek szakszerű ellátásán túl a szülő a 328/2011. Kormányrendelet szerint igényelheti a diétás étrend biztosítását, illetve a 37/2014. (IV.30.) EMMI rendelet módosítása alapján a szakorvos által igazolt diétás étkeztetés a közétkeztetés keretében nem biztosítható, úgy a szülő vagy törvényes képviselő írásos nyilatkozata alapján, otthonról hozott vagy a nevelésioktatási intézménybe rendelt étellel is megoldható, melynek feltételeit az intézménynek biztosítja.
Az 1-es típusú diabétesszel élő gyermek ellátási folyamata az intézményben:
• szülői kérelem benyújtása mellékelt szakorvosi javaslattal,
• szülői nyilatkozat diétás étrend biztosításáról,
• a gyermek elhelyezése abban a csoportban, melyben a megfelelő szakember dolgozik,
• diétás étrend biztosítása szülői nyilatkozat alapján,

• a gyermek rendszeres vércukorszint mérése a szakorvosi előírás alapján,
• az ellátáshoz szükséges eszközök, gyógyszerek biztonságos, megfelelő tárolása,
• az előírtaknak megfelelően a szükséges mennyiségű inzulin beadása,

• megfelelő, az előírás szerinti időben történő étkeztetés biztosítása,
• kapcsolattartás, együttműködés a szülővel, szakemberekkel.